2012. január 6., péntek


Mp3: új ellenség


A zenehallgatás hátrányai
Az sg.hu cikke szerint a szakemberek vizsgálják, vajon az MP3-as zeneszámok hallgatása komolyan károsíthatja-e a hallást. 
Napjaink hanghordozói sokak által nem ismert hátrányokkal is járnak. Túl hangosan és túl sokat hallgatjuk mp3, mp4 lejátszóinkat, egyre nagyobb zajártalomnak vagyunk kitéve. Rohamosan nő a halláskárosodást szenvedők száma, ami azért elkeserítő, mert a zaj okozta halláscsökkenés nem gyógyítható, viszont megelőzhető - lenne.
"Digitális élmény"
A digitális technológia kifejezésről nekem először saját pozitív élményem jut eszembe, amikor megvettem első, nem analóg hallókészülékemet. Szerencsés vagyok, hogy abban a korban nőttem föl, amikor olyan gyorsan fejlődött a technológia. 
A hallókészülék a legbonyolultabb emberi érzékszerv fogyatékosságait korrigálja, igaz, nem képes visszaadni a normál hallást, de a mai modern készülék már képes megközelíteni  az egészséges fül teljesítményét.
Ez alapjában véve egy miniatűr erősítő rendszer, fő alkotórészei a mikrofon, az erősítő és a hangszóró. 
Az első hallásjavító készülék 1953-ban készült el a Sonotone cég jóvoltából. A Sonotone főleg hangfalakkal, illetve különböző hangosító berendezésekkel foglalkozik.
A ‘90-es években terjedtek el a digitális jelfeldolgozáson alapuló készülékek. A digitális hallókészülékben használói leginkább azt szeretik, hogy képes elkülöníteni a háttérzajt a beszédtől.(Az analóg készülékek a hangrezgéseket elektromos jelekké, majd újra hangrezgésekké alakítják,  a digitális processzorok a számítógép nyelvére fordítják, majd visszaalakítják azokat.)  
Könyvtárak akadálymentesítése
Az Európai Unióban nagy hangsúlyt fektetnek az esélyegyenlőség biztosítására, így várható volt, hogy nálunk is megszületnek az ezzel kapcsolatos szabályozások. A közintézmények akadálymentesítéséről szóló törvény szerint a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megvalósításának határideje az  állam által fenntartott oktatási, kulturális, tudományos, szociális, gyermekvédelmi, egészségügyi, ifjúsági, stb. intézmények vonatkozásában 2010. december 31.
Hallássérültek esetében ez infokommunikációs akadálymentesítést foglal magában.
Kommunikációs akadálymentesítő eszközök
Sajnos zajos környezetben, vagy azokban a szituációkban ahol a hallókészüléket viselő nagy távolságban van a beszélő személytől és hallásvesztése miatt nem érthető a hallókészülék mikrofonján keresztül érkező hang. A könyvtárban is kialakulhat ilyen helyzet, jól jönnek a néhány éve alkalmazott kisegítő technológiák.
Osztálytermekben, üvegfallal elválasztott pénztáraknál, ügyfélszolgálatokon, előadó termekben, színházakban és minden olyan helyen, ahol a beszédértést valamilyen körülmény akadályozhatja, a induktivitás elvén működő indukciós hurok jelenthet megoldást, ami nem helyettesíti a hallókészüléket, csak és kizárólag akkor használható, ha a hallásjavító eszköz rendelkezik telefon kapcsolóval (T) és az át is van állítva a megfelelő pozícióba.
Infinity hordozható hurokerősítő
Az átkapcsolással egyidejűleg elnémításra kerül a hallókészülék mikrofonja, így a felhasználó a hurokerősítő rendszeren keresztül hallja a hangokat. Ebben áll jelentősége, hiszen a készülék használóját nem zavarják a környezetből érkező egyéb hangok és így közvetlen kapcsolat jön létre – a rendszerhez tartozó mikrofon segítségével - a beszélő/előadó és a hallókészülék viselője között.
A hurokerősítő rendszerek mikrofonból, erősítőtőből és vezetékből állnak. A mikrofont lehetőség szerint minél közelebb kell elhelyezni a beszélőhöz ezzel is csökkentve a háttérből érkező zavaró hangok erősségét. Az erősítő a vezetékből kiépített hurok által egy mágneses mezőt hoz létre, amit a hallókészülék T-állásban képes érzékelni és ily módon hallja a készülék viselője a mikrofonba beszélő előadó hangját.
Két fajtájuk van, a beépíthető és a hordozható hurokerősítők. Fajtájuktól függően a beépíthető rendszerek különböző nagyságú területek besugárzására  képesek és több audio bemenettel rendelkeznek, TV, DVD valamint ajtócsengő és tűzjelző, Hi-Fi és multimédia berendezések csatlakoztatására nyújtanak lehetőséget.
A képen látható Infinity hordozható hurokerősítő bérelhető is.
Telefonerősítők és társaik
A különböző hallókészülék-forgalmazó cégek (a teljesség igénye nélkül: Siemens, Phonak, Widex, Oticon, Victofon) sokféle kiegészítő eszközt kínálnak a nagyothallóknak a hallókészülékek hatékonyságának javítására. Telefonerősítők, ébresztőórák, távirányítók, adó-vevők és FM rendszerek: csak a pénztárcánk szabhat határt.
Néhány különlegesség:
A Siemens által kifejlesztett,  tollnak látszó különleges távirányítóval beállíthatjuk a hangerőt, programot válthatunk, és ki-, vagy bekapcsolhatjuk hallókészülékeinket (minden Siemens termékkel kompatibilis), anélkül, hogy bárki észrevenné.  2010-ben az “iF” nemzetközi díjat (ezt  kizárólag szigorú innovációs, esztétikai és funkcionális követelményeknek megfelelő termékek kaphatják) és a “red dot” tervezői díjat (kiemelkedően színvonalas formatervezésű termékek nyerhetik el; a formai minőségen túl a független zsűri értékeli még az újítás mértékét, a funkcionalitást, az ergonómiát, továbbá a termék szimbolikus és érzelmi tartalmát, valamint egyedi minőségét)kapta.
A legnagyobb kínálatot a Phonak honlapján találjuk, ahol egyedülálló indukciós rendszerrel ismerkedhetünk meg. Ez egy speciális profilo-hurokból és egy profilo fülhallgatóból áll, melyek működése az új transzduktor-technológiára alapul profilo-hurok a beszéd hangjait a professzionális rádiókészülékből egy, a szokásosnál sokkal magasabb frekvencián továbbítja.
És egy iskolai környezetbe "illő" termék, a Campus S
A legfejlettebb szintézeres technológiát alkalmazza a Campus S. Ha a diákok egyik tanteremből a másikba mennek, az adó gyors és kényelmes frekvenciaváltást tesz lehetővé. A kívánt csatornákat az egyedi igények alapján előre lehet programozni. Egyéb hasznos tulajdonságai is vannak, mint pl. a nagy LCD kijelző, a beépített kábelfelcsévélő, a többfunkciós mikrofon vagy az egyszerűsített táp. Megjelenését, technológiáját és komfortfokozatát tekintve a Campus S valóban csúcstermék, melyet kiválóan használhatunk vezetett túrák, konferenciák, értekezletek alatt is.

2011. november 24., csütörtök

Kétmillió háztartásban elérhető az internet Magyarországon



A cikk szerint 2011 szeptemberében az adatszolgáltatók vezetékes szélessávú internet-előfizetéseinek száma a teljes piacra vonatkozóan 2,027 millió volt.

Az NMHH gyorsjelentése a három meghatározó szolgáltató, valamint a vezető alternatív szolgáltatók, jellemzően a legnagyobb kábeltelevíziós társaságok önkéntes adatközlésére épül.
A közlemény szerint a vizsgált hónapban a hagyományos telefonvonalon szélessávú xDSL-internetszolgáltatásra előfizetők száma 798 ezer volt, a gyorsjelentésben szereplő kábelszolgáltatók előfizetései szeptemberben 802 ezerre nőttek.

A teljes piacra vonatkozóan a Magyar Telekom a piacvezető, részesedése 34,7 százalék, a második a UPC, piaci részesedése 21 százalék, a harmadik pedig Digi 12,3 százalékos részesedéssel, ezt követi több száz kisebb szolgáltató együttes részesedése, amely 12,1 százalékot tesz ki.

A piac koncentrálódását jelzi, hogy 12 cég birtokolja az előfizetések 90 %-át.
A szeptemberi adatok szerint az előfizetők a szolgáltatóváltást megkönnyítő számhordozhatóság keretében 2004. január óta összesen 638 ezer számot hordoztak.

2 hónappal ezelőtt már elérte az 1,9 milliót az internet-előfizetések száma.
Júliusi adatok: 

A környező országokban hasonló tendencia figyelhető meg vélhetően a csökkenő díjak és a növekvő sávszélesség eredményeképpen.
Szlovákiában a lakosság majdnem 60 %-a aktívan használja az internetet, a szerb háztartások majdnem fele.

Mobil - vagy nem?

Az okostelefonok megjelenésével terjed a mobilinternet használata, egy, Amerikában készült statisztika eredménye itt olvasható.

Az egyre inkább megfizethető szolgáltatás népszerűsége hazánkban is rohamosan nő.

A Telenor 2010-es kutatása szerint nő azok száma, akik megbízhatónak és gyorsnak tartják a mobilinternetet, bár legtöbben még mindig otthon használják.

A KSH statisztikáiból kiderül, hogy 2 év alatt duplájára nőtt a mobilinternet-előfizetések száma.

2011. október 26., szerda

Meghalt a film?

A cikk szerint, hasonlóan a könyvhöz, a filmet is "temetik", legalábbis a cím ezt sugallja. 

Mindenesetre a digitalizálás elérte a filmipart is.  Pár évet jósolnak még, amikor nem a digitális technika lesz az egyeduralkodó a filmforgatásban.

 2-3 éven belül a forgatásokhoz használt kamerák több mint 80 százaléka digitális lesz.

 Hagyományos vagy digitális technika?

A hagyományos filmet megbízhatóbbnak tartják a szakemberek, a kamerák és a formátum tekintetében egyaránt, viszont a digitális technika olcsóbb (nincs labor és nyersanyag költség) és azonnal visszanézhető, ráadásul környezetkímélő.
Meglepően sokan állítják, hogy a hagyományos film jobb minőséget eredményez.


Aki szeretne elmélyülni a filmkészítéshez használt eszközök összehasonlító vizsgálatában, ajánlom Zacuto kamera-tesztjeit, ahol többek között a Sony, Canon, Panasonic mellett ARI és RED kamerákról tudhatunk meg többet. Szűkül a hagyományos kamerák piaca, a 3D-s technika térhódítása látványos. 

 


 A cikkből kiderül, hogy hagyományos filmet már csak a két nagy nevű cég, a Kodak és a Fuji gyárt. A három legnagyobb kameragyártó cég, az ARRI, a Panavision és az Aaton megszüntette  a hagyományos filmfelvevők gyártását.

RED kamerával Magyarországon először a Pillangó című drámát vették föl, ez a technika harmadannyiba kerül, mint a hagyományos kameratechnika és képminősége valamint kezelése hasonló a celluloidalapú filmekéhez. 
A rendszer lényege, hogy a digitális CMOS-szenzor mérete, a többi digitális technikától eltérően, éppen akkora, mint a hagyományos kamerák által használt negatív egyetlen képkockája. A HD-nál nagyobb felbontásban, akár 4096-szor 2304-es nagyságban is képes rögzíteni.
Ron Howard Angels and Demons (Angyalok és démonok) című filmje is ezzel a technológiával készült.

 

Források:

http://index.hu/kultur/cinematrix/hirblog/2011/10/25/meghalt_a_film

 

Végül egy érdekesség a Filmhíradók Online-ról: