2011. október 26., szerda

Meghalt a film?

A cikk szerint, hasonlóan a könyvhöz, a filmet is "temetik", legalábbis a cím ezt sugallja. 

Mindenesetre a digitalizálás elérte a filmipart is.  Pár évet jósolnak még, amikor nem a digitális technika lesz az egyeduralkodó a filmforgatásban.

 2-3 éven belül a forgatásokhoz használt kamerák több mint 80 százaléka digitális lesz.

 Hagyományos vagy digitális technika?

A hagyományos filmet megbízhatóbbnak tartják a szakemberek, a kamerák és a formátum tekintetében egyaránt, viszont a digitális technika olcsóbb (nincs labor és nyersanyag költség) és azonnal visszanézhető, ráadásul környezetkímélő.
Meglepően sokan állítják, hogy a hagyományos film jobb minőséget eredményez.


Aki szeretne elmélyülni a filmkészítéshez használt eszközök összehasonlító vizsgálatában, ajánlom Zacuto kamera-tesztjeit, ahol többek között a Sony, Canon, Panasonic mellett ARI és RED kamerákról tudhatunk meg többet. Szűkül a hagyományos kamerák piaca, a 3D-s technika térhódítása látványos. 

 


 A cikkből kiderül, hogy hagyományos filmet már csak a két nagy nevű cég, a Kodak és a Fuji gyárt. A három legnagyobb kameragyártó cég, az ARRI, a Panavision és az Aaton megszüntette  a hagyományos filmfelvevők gyártását.

RED kamerával Magyarországon először a Pillangó című drámát vették föl, ez a technika harmadannyiba kerül, mint a hagyományos kameratechnika és képminősége valamint kezelése hasonló a celluloidalapú filmekéhez. 
A rendszer lényege, hogy a digitális CMOS-szenzor mérete, a többi digitális technikától eltérően, éppen akkora, mint a hagyományos kamerák által használt negatív egyetlen képkockája. A HD-nál nagyobb felbontásban, akár 4096-szor 2304-es nagyságban is képes rögzíteni.
Ron Howard Angels and Demons (Angyalok és démonok) című filmje is ezzel a technológiával készült.

 

Források:

http://index.hu/kultur/cinematrix/hirblog/2011/10/25/meghalt_a_film

 

Végül egy érdekesség a Filmhíradók Online-ról:



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése